İtalya’da bölgesel yönetim başkanına yolsuzluk soruşturmasında ev hapsi

İtalya’nın kuzeyindeki Ligurya Bölgesel Yönetimi Başkanı Giovanni Toti, Cenova Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mafyayla mücadele birimince yürütülen bir soruşturma kapsamında, bu sabah tedbiren ev hapsine alındı. İtalyan ANSA ajansının haberinde, 2015 yılında merkez sağın adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak o tarihten bu yana Ligurya Bölgesel Yönetim Başkanı olan Toti’nin, yolsuzlukla suçlandığı bildirildi.

OFİSİNDE VE EVİNDE ARAMA YAPILDI

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Toti’nin de yolsuzluğa karışmakla suçlandığı söz konusu soruşturma, Cenova Limanı’nın Rinfuse Terminali’nde imtiyaz gibi bazı menfaatler elde etmek amacıyla rüşvet verildiği iddiasıyla ilgili olduğu belirtildi. Hakkındaki yakalama emri Sanremo’daki bir otelde kaldığı sırada mali polis ekiplerince tebliğ edilen Giovanni Toti’nin, ofisinde ve evinde aramalar yapıldığı kaydedildi.

Soruşturmada, Toti’nin sağ kolu olarak anılan özel kalem müdürü Matteo Cozzani’ye de Sicilya’da faaliyet gösterdiği bilinen “Cosa Nostra” mafyasının Cenova Limanı’ndaki işini kolaylaştırmaya çalışmak suçlamasının yöneltildi ve o da ev hapsine alındı. Soruşturma kapsamında, liman yönetimin eski başkanı, bazı iş insanlarının da soruşturulduğu belirtilirken bu kişilerin Cenova Limanı’ndaki faaliyetlerinden uzaklaştırıldığı aktarıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x